Vliv slunečního záření na posádku ve vozidle
Slunce je životodárná hvězda a bez jeho vlivu bychom nepřežili ani jediný rok. Poskytuje energii a teplo všem živým bytostem, je zdrojem pro tvorbu vitamínu D, a bez slunce by nemohly rostliny provádět fotosyntézu, tvorbu zeleného barviva – chlorofylu a zahynuly by. Jenže ne vždy je nám naše sluníčko po chuti a jsou situace, kdy se před ním musíme chránit.
Kupříkladu v autě. Jen si představte, že si vyrazíte na sobotní letní výlet a zavítáte k nějakému vhodnému přírodnímu vodnímu rezervoáru, třeba k zatopené pískovně, kde je relativně čistá voda a hezké prostředí. Vůz necháte zaparkovaný opodál na přímém slunci a jdete se koupat. Jestliže budete chtít za hodinu pokračovat v jízdě a prohlédnout si třeba nějaký hrad nebo zámek, a vstoupíte do auta, teplota v kabině tu za hodinu může vystoupat i vysoko přes čtyřicet stupňů Celsia.
Tomuto jevu dokáže zabránit, nebo jej alespoň výrazně eliminovat speciální nanofólie na autosklech. Je to jeden z důvodů, proč věnovat tónování skel v Brně pozornost.
Dalším problémem v kabině vozu je UV záření. U čirých skel proniká dovnitř zcela bez zábran a poškozuje čalounění i plasty na palubních deskách a dveřích. Ty pak blednou a mají tendenci křehnout. UV záření také ovlivňuje posádku, a to jak na pokožce, tak i co se týče zraku. Ne vždy je vystavování slunci ve voze žádoucí, a právě to dokáže fólie na skla odstínit.
Fólie na skla jsou tmavé, a to je také velmi příznivé na psychiku řidiče, který dobře ví, že na něj nikdo nevidí zvenčí. Nerozptylují jej pohledy vnějších pozorovatelů a může se tím pádem lépe soustředit na jízdu. Průhledná skla v autě jsou také nepříjemná při parkování, kdy uvnitř zůstávají spolujezdci včetně dětí, a kdokoli zvenčí má možnost pozorovat, kdo je ve voze, a co tam dělá. Tmavá fólie je tedy něco jako zeď na vašem pozemku, kdy nikdo nemá možnost sledovat jakýkoli váš pohyb, což je nepříjemné například u bazénu, kdy se tu pohybujete jen v plavkách.